Granitové dřezy se staly neoblíbenějším typem dřezů u nás. Vyrábí se z materiálu, které tvoří pojivo v podobě polymerní pryskyřice spojující drcenou žulu, přírodní křemičitý písek nebo kamenivo. Ty jsou hlavní složkou granitových dřezů a tvoří je až z 80 %. Právě toto složení poskytuje vlastnosti jako je vysoká odolnost vůči nárazu, poškrábání, lomu a špíně. Granitové dřezy také dobře odolávají chemikáliím používaným v domácnostech a krátkodobě zvládají i teplotu do 280°C. To vše zaručuje, že granitové dřezy mají dlouhou životnost, snadno se také udržují a zachovávají si svou barevnost.

Uživatelé také kladně hodnotí, že granitové dřezy jsou méně hlučné než nerezové a také na nich nezůstávají zaschlé stopy po kapkách.

 

Granitové dřezy a barevné varianty

Granitové dřezy uspokojí i požadavky na originální barevná provedení. S využitím keramických barviv je dosaženo různých odstínu černé, šedé a bílé. V interiérech s rustikálním laděním se budou lépe vyjímat dřezy v odstínech béžové a módní cappuccino. V nabídce nejsou ovšem pouze odstíny podporující přirozenou barvu žuly. K dispozici jsou také extravagantní modely v jasně červených a modrých tónech.

 

Granitové dřezy v základních provedeních

Granitové dřezy mají stejně široký sortiment jako ostatní typy dřezů a jsou vyráběny v různých tvarových a funkčních provedeních. Podle počtu dřezů rozlišujeme jednodřezy a dvoudřezy. Granitové jednodřezy jsou svým kompaktním tvarem vhodné do malých kuchyní. Asi nejčastějším provedením jednodřezu je čtverec. Také obdélníkové varianty jsou časté. Jejich delší stranu lze orientovat jak na šířku, tak i na hloubku skřínky. K nejmenším tvarovým variantám také patří kulaté dřezy. Do kuchyní s většími rozměry můžeme zvolit i praktičtější dvoudřez, který je tvořen dvěma dřezy spojenými do monolitu. Mytí velkých kusů nádobí i příprava pokrmu je díky velké umývací ploše snazší. Tam, kde se hodně vaří, bude tedy dobrým pomocníkem.

 

Granitové dřezy s dalšími funkcemi

Granitové dřezy bývají často doplněny o plochy pro odkládání nádobí. Na základě této výbavy můžeme dřezy rozdělit do tří kategorií:

  • dřezy s odkapem,
  • dřezy s vaničkou,
  • dřezy s odkapem a vaničkou.

Dřezy s odkapem využijeme, pokud je nádobí myto ručně. Pevnou součástí dřezu je odkládací plocha na nádobí (odkap), z níž je odváděna voda z nádobí zpět do dřezu. Některé odkapy lze také využít jako pracovní plochu, kterou po práci snadno očistíme. Odkap bývá součástí menších jednodřezů, tak také dvoudřezů. Vybrat si můžeme, zda chceme odkap na levé či pravé straně. Součástí některých dřezů je vanička. Tento malý oddělený prostor se hodí pro mytí drobného nádobí, jako jsou příbory, nebo menších kusů zeleniny. Pro maximální pohodlí při mytí nádobí i jiných činností v kuchyni jsou některé dřezy vybaveny odkapem i vaničkou.

 

Granitové dřezy v rohové a modulové úpravě

Granitové dřezy lze také použít u rohových kuchyňských linek. Sortiment rohových dřezů je obdobně pestrý a nabízí mnoho variant rozměrů i funkčních úprav. Asi nejobvyklejší provedení je jednodřez s odkapávačem po obou stranách, který plně využívá prostor rohu. K dispozici jsou ale také dřezy s vaničkou. Další zajímavou úpravou jsou multifunkční granitově dřezy. Jsou to v podstatě celé moduly nahrazující část kuchyňské linky. Tvoří komplexní celek sloužící jako pracovní deska, odkapávač, vanička a plocha pro odkládání mycích potřeb.

 

Granitové dřezy a jejich montáž

Granitové dřezy jsou nabízeny s několika způsoby montáže. Dřezy s horní montáží jsou nejčastějším typem. Na trhu jsou také dřezy se spodní montáží a zabudováním do roviny. Také umístění stojánkové baterie může ovlivnit výběr dřezu. Některé dřezy mají speciálně připravený otvor pro připevnění baterie. Další typy dřezů naopak vyžadují umístění baterie mimo prostor dřezu.